Industrisamhällets logik satte kapital, maskiner och logistik i centrum, och managementmodellerna formades därefter. I dag ser verkligheten annorlunda ut: nu är det människors kunskap, kreativitet och omdöme som avgör framgång.
Det kräver ett ledarskap i takt med samhällsförändringen – präglad av krig, konflikter och hotet från AI – där människan återigen blir den avgörande produktionsfaktorn.
Medarbetarnas förväntningar speglar detta skifte. Enligt Global Leadership Report 2025: What Followers Want, där över 30 000 personer svarat, anger 56 procent ”hopp” som den mest önskade egenskapen hos en ledare. Behovet av ledare som kan inge optimism, skapa mening och visa riktning har sällan varit större.
– Det finns inga mirakelkurer för ledarskap. Men vad som behövs är att ställa rätt frågor och skapa ett samspel där vilja ersätter tvång. Det är avgörande för både hälsa, engagemang, produktivitet – och i slutändan företagens överlevnad i en osäker och komplex värld, säger Hans Gennerud, vd på Gullers Grupp.
Författarna framhåller också att förmågan till improvisation aldrig är slumpmässig. Tvärtom bygger den på stabil baskunskap: det är först när man behärskar grunderna som man kan bryta regler, tänka nytt och skapa innovation – oavsett om det gäller musik, teater eller organisationsutveckling.
– Vi vet från forskningen att organisationer som enbart håller sig till traditionella modeller riskerar att fastna när omvärlden förändras. Framtidens ledarskap måste bygga på förmågan att skapa mening genom berättelser – och att snabbt kunna improvisera när situationen kräver det. Den kombinationen visar vi på i boken, säger Jesper Falkheimer, professor i strategisk kommunikation vid Lunds universitet.
Kort om författarna
Hans Gennerud
Partner, VD och ordförande för Gullers Grupps partnerkollegium – den grupp av medarbetare som äger företaget – och har i den rollen ett särskilt ansvar för förvärv. Som seniorkonsult arbetar han både som rådgivare och med genomförande av ett brett spektrum av kommunikationsaktiviteter för kunder inom såväl privat som offentlig sektor.
Katarina Gentzel Sandberg
Partner och rådgivare på Gullers Grupp, med fokus på förändringsledning och organisationskommunikation. Hon har bred erfarenhet av att leda processer som förenar strategi, kultur och berättande.
Jesper Falkheimer
Professor i strategisk kommunikation vid Lunds universitet. Han är en av Nordens ledande forskare inom kommunikation, med särskilt intresse för krishantering, organisationskommunikation och strategiskt ledarskap.
Mats Tyrstrup
Docent vid Handelshögskolan i Stockholm och forskare vid Centre for Advanced Studies in Leadership. Han forskar om ledarskap i komplexa organisationer, med särskilt fokus på mellanchefers roll i förändring.
Läs mer om boken på Routledge, eller hör av dig till Hans Gennerud, 073-316 09 72 om du har frågor hur improvisation kan bli en strategisk ledarskapskompetens.